Skip to main content

Tepelná čerpadla vzduch-vzduch

Efektivní řešení pro specifické potřeby

Topíte elektřinou či plynem a hledáte efektivnější způsob vytápění? Tepelná čerpadla vzduch-vzduch nabízí užitečnou alternativu. Přestože jsou cenově dostupnější a snadno se instalují, mají omezené využití, zejména pro rekreační objekty a jako doplňkový zdroj tepla v domácnostech.

Princip funkce a výhody

Tato čerpadla využívají energii z venkovního vzduchu pro ohřívání a chlazení interiéru, přičemž udržují čistý a suchý vzduch. Jejich hlavní výhodou je nízká počáteční investice a jednoduchá instalace, což je činí populární volbou mezi chataři a chalupáři.

Omezení a alternativy

Jednou z hlavních nevýhod je, že čerpadla vzduch-vzduch neohřívají vodu a mohou být méně efektivní ve větších, rozdělených prostorách. V porovnání, čerpadla vzduch-voda, jako například Acond PRO, nabízí komplexnější řešení pro rodinné domy, včetně ohřevu vody a efektivnějšího rozvodů tepla.

Jak funguje čerpadlo vzduch-vzduch

Čerpadlo funguje na principu odběru energie z venkovního vzduchu, který pak napřímo ohřívá vzduch uvnitř budovy, tj. bez využití topného systému. Čerpadlo vzduch-vzduch umí vzduch nejen ohřívat, ale též chladit, což přijde vhod v letních měsících. Tato čerpadla navíc udrží vzduch čistý, bez nadbytečné vlhkosti a fungují velmi rychle.

1. Výhody tepelného čerpadla vzduch/vzduch

Jedná se o nejlevnější tepelná čerpadla na trhu, která potěší snadnou a rychlou instalací i solidní energetickou úsporou. Zařízení vzduch v budově nejen ohřeje, ale dle potřeby též ochladí, ionizuje nebo odvlhčí. Majitelům zde samozřejmě odpadají starosti s úředním povolením apod., čemuž se nevyhneme u čerpadel země-vzduch či vzduch-voda.

Čerpadla typu vzduch-vzduch lze doporučit pro rekreační objekty, jež nejsou obývány celoročně, a jako doplňkový zdroj vytápění rodinných domů či bytů.

2. Nevýhody tepelného čerpadla vzduch/vzduch

Hlavním nedostatkem čerpadel vzduch-vzduch je fakt, že ohřívají pouze vzduch, nikoli vodu (pro sprchování atd.). Méně efektivní je toto řešení při vytápění interiérů s mnoha malými místnostmi, a to kvůli omezenému počtu jednotek uvnitř budovy. Při plném provozu čerpadla je nutné počítat s relativně vysokou hlučností.

Na rozdíl od tepelného čerpadla Acond PRO a Acond Grandis (vzduch-voda) je na čerpadla typu vzduch-vzduch možné získat státní dotaci pouze z programu Nová zelená úsporám, nikoli z programu Kotlíkové dotace. Pořizovací cena čerpadel vzduch-vzduch je však několikanásobně nižší.

Pořiďte si tiché tepelné čerpadlo Acond

Aby se na vás nezlobili sousedi ani stavební úřad, vyrobili jsme asi nejtišší tepelné čerpadlo vůbec.

„Naslouchali jsme důkladně přáním našich zákazníků, a proto jsem přesvědčený, že jsme vyrobili čerpadlo, které nemá konkurenci.“

Jiří Hanus, majitel společnosti ACOND A.S.

3. Průměrná cena tepelného čerpadla vzduch/vzduch

Tepelná čerpadla typu vzduch-vzduch aktuálně (2023) pořídíte za cca 25 až 50 000 Kč. Pro srovnání – čerpadla typu vzduch-voda vyjdou na 250 až 400 000 Kč, přičemž až 95 % nákladů lze pokrýt z dotačních programů Nová zelená úsporám nebo Kotlíkové dotace.

Kromě ceny při koupi čerpadla berte v potaz frekvenci a míru jeho využití během roku, stejně jako kvalitu dodavatele. Výběr konkrétního čerpadla pro vaši nemovitost tedy rozhodně zkonzultujte s odborníky.

Kam lze umístit tepelné čerpadlo vzduch-vzduch

Venkovní jednotku většinou umisťujeme na vnější stranu budovy, případně na střechu. V místě nesmí stát překážky bránící proudění vzduchu (stěna, plot, keř atd.). Čerpadlo by mělo být minimálně vystaveno povětrnostním vlivům, jako jsou vítr, déšť či sníh. A myslet musíme i na komfort nás a sousedů – vnější jednotku tedy umístíme dále od místností sloužících k odpočinku a spánku.

Vnitřní část čerpadla se instaluje nejčastěji na nejvyšší úroveň stěny, někdy na strop místnosti. Dbáme na to, aby plynulému proudění vzduchu nebránil nábytek či jiné předměty.

Tepelná čerpadla Acond

Naše tepelná čerpadla splňují nejpřísnější kritéria co do technologických kvalit. Zákazníci si na čerpadlech Acond dále pochvalují profesionalitu a odbornost týmu v rámci poradenství, montáže a servisu, ale i asistence při vyřizování dotace. Nákupem čerpadla v Acond navíc získáte ryze český produkt s 25+letou tradicí, rychlé doručení, dobré skladové zásoby, záruku 5 let na díly, práci i cestovné, stejně jako plnohodnotný pozáruční servis.Tepelná čerpadla Acond jsou tak sázkou na jistotu pro stovky spokojených zákazníků, jak se můžete přesvědčit v sekci reference.