Skip to main content

Tepelná čerpadla země-voda

Tepelná čerpadla se primárně dělí podle zdroje tepla, které je čerpadlem odebíráno a následně využito pro ohřev vody, popřípadě vzduchu v budově. Nejčastěji tak narazíte na tepelná čerpadla kombinace vzduch/voda, země/voda, voda/voda nebo vzduch/vzduch. Díky minimálním nárokům na prostory i údržbu a nízkým provozním nákladům patří čerpadla typu vzduch/voda k nejoblíbenějším. Do této kategorie proto patří také naše tepelná čerpadla Acond.

Jak funguje tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo je zařízení sloužící k přenosu tepla z jednoho prostředí (vzduch, podzemní voda, země) do druhého prostředí (interiér rodinného domu). Celá transformace funguje na bázi tzv. termodynamického cyklu a s využitím speciálního kompresoru. Získané teplo se pak v domácnosti využívá k ohřevu vody, vytápění podlahy nebo naopak ke chlazení vzduchu v letních měsících.

Jedná se tak o ekologičtější alternativu vytápění a chlazení, neboť využívá přírodní tepelné zdroje a minimalizuje emise skleníkových plynů.

Typy čerpadel podle zdroje tepla

Nejběžnější klasifikace tepelných čerpadel se řídí zdrojem tepla. Každý typ má své výhody i nároky a hodí se pro rozdílná prostředí. S výběrem konkrétního tepelného čerpadla je proto vždy vhodné obrátit se na odborníka.

1. Tepelná čerpadla vzduch/vzduch

Zdrojem tepla je venkovní vzduch, který s pomocí čerpadla následně ohřívá/chladí vzduch uvnitř budovy. Vzduch je ohříván napřímo, bez samostatného topného systému. Výhodou je nízká cena, rychlá instalace, možnost funkce chlazení, ale i odvlhčování či ionizace vzduchu. Na druhou stranu čerpadlem vzduch/vzduch neohřejete teplou vodu a teplo se hůře šíří do jednotlivých místností.

2. Tepelná čerpadla vzduch/voda

Okolní teplo je využíváno pro ohřev vody v topném systému domu. Oblíbená varianta potěší minimálními nároky na velikost pozemku, nižší pořizovací cenou i provozními náklady.

Zdrojem je vzduch odebíraný lamelovými výparníky s maximální objemovou účinností, vysokou efektivností a výkonem vytápění. 

Spotřeba elektřiny však bývá vyšší než u čerpadel s plošným kolektorem na bázi země/vzduch. Problémem bývá vyšší hlučnost, které se však u modelu Acond PRO a Acond Grandis nemusíte obávat!

Chcete se dozvědět více? Zajímá vás jak zjistit hluk tepelného čerpadla a na co si dát při výběru tepelného čerpadla pozor? Více se dočtete zde.

Pořiďte si tiché tepelné čerpadlo Acond

Aby se na vás nezlobili sousedi ani stavební úřad, vyrobili jsme asi nejtišší tepelné čerpadlo vůbec.

„Naslouchali jsme důkladně přáním našich zákazníků, a proto jsem přesvědčený, že jsme vyrobili čerpadlo, které nemá konkurenci.“

Jiří Hanus, majitel společnosti ACOND A.S.

3. Tepelná čerpadla země/voda

Teplo je získáváno buďto pomocí zemních kolektorů, nebo hloubkového vrtu, v závislosti na geologických podmínkách a velikosti pozemku. Výhodou čerpadel země/voda je nižší spotřeba elektřiny, dlouhá životnost i minimální hlučnost řešení. Podmínkou je dostatečně velký pozemek a u vrtů také stavební povolení.

4. Tepelná čerpadla voda/voda

Čerpadlo odebírá teplo z vody ze studny nebo z vodní plochy, jako je řeka, rybník či jezero. Toto řešení vyniká nejvyšším topným faktorem, nízkými náklady i nároky na prostor. Nutný je však dostatek spodní, geotermální či technologické vody v lokalitě a je nutné počítat s pravidelnými kontrolami a údržbou, bez které by čerpadlo plně nefungovalo.

Typy čerpadel podle počtu jednotek

Rozdíly mezi tepelnými čerpadly se týkají rovněž počtu vnitřních jednotek, které lze připojit k jednotce vnitřní. Ten bývá u některých typů (např. vzduch/vzduch) omezený.
Tzv. monobloková tepelná čerpadla mají všechny komponenty umístěny v jednom zařízení, kde probíhá také chladicí cyklus. Naopak splitová či dělená čerpadla disponují dvěma jednotkami, venkovní a vnitřní.
Podívejme se na hlavní rozdíly podrobněji.

Monobloková tepelná čerpadla

Tato čerpadla mají veškeré komponenty – včetně kompresoru, výměníku tepla a ventilátorů – umístěny v jednom bloku, kde probíhá cyklus chlazení. Jedná se vlastně o tepelná čerpadla vzduch/voda, které jsou obvykle menší, levnější a snadno se instalují či přemisťují.

Splitová tepelná čerpadla

Tvoří je dvě samostatné jednotky – vnitřní, která obsahuje výměník tepla a ventilátory, a venkovní, v níž je zabudován kompresor a chladicí ventilátor. Obě jednotky jsou propojeny trubkou přenášející teplo. Splitová čerpadla zároveň umožňují připojení několika vnitřních jednotek pro zónové vytápění. Jedná se o vhodnější variantu pro vytápění větších budov a domů.

Tepelná čerpadla Acond

Naše tepelná čerpadla splňují nejpřísnější kritéria co do technologických kvalit. Zákazníci si na čerpadlech Acond dále pochvalují profesionalitu a odbornost týmu v rámci poradenství, montáže a servisu, ale i asistence při vyřizování dotace. Nákupem čerpadla v Acond navíc získáte ryze český produkt s 25+letou tradicí, rychlé doručení, dobré skladové zásoby, záruku 5 let na díly, práci i cestovné, stejně jako plnohodnotný pozáruční servis.Tepelná čerpadla Acond jsou tak sázkou na jistotu pro stovky spokojených zákazníků, jak se můžete přesvědčit v sekci reference.